Yeni Yıl Hedefleri

Yeni Yıl Hedefleri

Bir yılı daha  geride bırakıp, yeni yılın umut dolu kollarına koşarken yeni yıl hedeflerinizi planlamanın tam zamanı.

Geçtiğimiz yılı pek umduğunuz gibi geçirmemiş olabilirsiniz bu moralinizi bozmasın. Yeni yıl yeni umutlar demek. Bu yılı istediğiniz gibi geçirmek için şimdiden hedeflerinizi planlamaya başlayın.

Önümüzdeki yıl için daha ufak ama sağlam adımlar atarak hedefinizi daha ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.

Öncelikle kendinize aktif olarak kullanabileceğiniz bir defter edinin. Özellikle yeni model havalı bir ajanda almanıza gerek yok. Boş sayfaları olan mümkünse tarihsiz bir defter veya ajanda edinin. (Ama bu sizi motive edecekse yeni bir tane edinin 🙂 ) Yıl sonuna doğru bir çok firma bunlardan ücretsiz dağıtıyor bir tanıdığınızdan bir tane kendiniz için alın.

Ajandanızı bölümlere ayırın. Aylık hedefler, haftalık hedefler, günlük hedefler. Öncelikle yeni yıl için en çok yapmak istediğiniz hedefi belirleyin. Herkesin yapmayı çok istediği ama bir türlü gerçekleştirmediği hedefleri vardır. Örneğin yeni bir dil öğrenmek, zayıflamak, sağlıklı beslenmek, zero waste yaşamak olabilir. Sizi yormayacak, hayatınızı çok zorlamayacak şekilde en büyük hedefinizi bulun. Bu süreçte kendinize çok yüklenmemeye çalışın.

Ana hedefinizi belirlediniz. Bu hedef sizin yıl içinde en çok zaman ayıracağınız hedefiniz olacak. Şimdi bu hedefinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri belirleyin kursa gitmek, spora gitmek, zaman ayırıp çalışmak gibi. Bu planı yapıp durumunuz elverdiğince bu hedefinize ulaşabileceğiniz imkanları sağlamaya çalışın. Daha öncede belirttiğim gibi bu planlar sizi yormayacak şekilde olsun. Örneğinin çalışıyorsanız ve çocuğunuz da varsa işten eve gelip her akşam 3 saat dil çalışacağım şeklinde bir plan yapmak sizin için çok gerçekçi olmayacaktır. Bunun yerine minimumdan başlayın. Her akşam yarım saat dil çalışacağım yada haftada 3 gün spor yapacağım şeklinde planlayın, baktınız daha fazlasını yapabiliyorsunuz bu sizin motivasyonunuzu artıracaktır. “Ben zaten yapamıyorum, zaten zaman ayıramıyorum” şeklinde düşünmenizin önüne geçecektir.

Bazen işler istediğimiz gibi gitmez bir hafta, bir ay planınızı gerçekleştiremediğiniz olabilir sakın vazgeçmeyin. Bir sonraki dönem için bunu telafi edecek bir yeni plan hazırlayarak, yeni planı uygulayın.

Ana hedefinizin yanına bir de sizi zorlamayacak yaşam şeklinizi değiştirecek küçük hedefler koyabilirsiniz. Bunlar hayatınıza renk katacaktır. Örneğin yeni yılda izlemek istediğiniz filmlerin, dizilerin, okumak istediğiniz kitapların listesini yapın. Her kitap veya film için bir paragraf ayırıp izlediğiniz/okuduğunuz tarihi not düşüp film/kitap hakkında kısaca yorumlarınızı yazabilirsiniz. Şekersiz bir yaşama geçiş yapacaksanız yeni tarifler deneyip beslenme şeklinizi değiştirebilirsiniz. Yine ajandanıza bunla ilgili notlar tarifler düşebilirsiniz.

Ajandanızı resimler,postitler ve renkli kalemlerle zevkinize göre süsleyebilirsiniz.

Ajanda tutmak, hedefleriniz giden yolda motivasyonunuzu arttıracaktır.

Hedeflerinize ulaşabileceğiniz mutlu bir yıl geçirmeniz dileğiyle!

1 thought on “Yeni Yıl Hedefleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir