Sıfır Atık Nedir? Nasıl Uygulayabiliriz

Çevre bilincinin dünya çapında yaygınlaştığı şu günlerde belki de kulağınıza en çok gelen kavramlardan biri “Sıfır Atık”tır.

Nedir Bu Sıfır Atık?

Sıfır Atık israfı önlenmesi, meydana çıkan atık miktarının en aza indirilmesi ve çıkan atıklarında geri dönüştürülebilir olması için uygulanan çevre felsefesidir.

Dünya nüfusu hızla artıyor ve bizler doğal kaynakları aynı hızda tüketiyoruz. Geri dönüşüm çok önemli, destekliyoruz ancak bu kök çözüm değil. Geri dönüşüm işlemi kullandığımız ürün atıklarının tamamına uygulanamıyor. Yine geri dönüşüp  uygulanırken yüksek miktarda enerji ve su sarfiyatı oluyor. Bu yüzden sorunu kökten çözebilmemiz için bizlerin de Sıfır Atık projesini elimizden geldiğince uygulamamız gerek.

Peki Sıfır Atık İçin Biz Neler Yapabiliriz?

Sizde evinizde işyerinizde çok basit bir kaç maddeye dikkat ederek Sıfır Atık konusunda bir adım atmış olursunuz.

 

Bulaşık Süngerleri

Bulaşıklarınızı yıkadığınız süngerler plastikten yapılıyor ve onları değiştirme periyodunuzu da düşünürsek çok ciddi bir atık miktarı söz konusu. Siz de tığ ve iple aşağıdaki örgü bulaşık bezlerinden yapıp kullanabilirsiniz. Önemli olan iş sonunda güzelce yıkayıp kurutmaya bırakmanız.

sıfır atık 8

Plastik Duş Lifleri

Plastik duş fileleri yerine örme bezler veya doğal kabak lifi kullanabilirsiniz.

 

Diş Fırçaları

Yine sık değiştirilen ve ciddi atık oluşturan bir ürün diş fırçası. Bambu diş fırçası kullanarak atık miktarını azaltabilirsiniz.

sıfır atık 4

Tıraş Bıçakları

Plastik tıraş bıçakları yerine çelik tıraş bıçağı kullanabilirsiniz.

 

Sıvı Sabunlar

Sıvı sabunlar yerine doğal içerikli kalıp sabunları tercih edin. Hep kalıp sabunları rendeleyerek sıvı sabunda yapabilirsiniz. Bununla ilgili internette bir çok tarif mevcut.

Kağıt Bardaklar

Adının kağıt bardak olduğuna aldanmayın iç malzemesi plastikle kaplı. Kağıt bardaklar yerine yanınızda kendi bardağınızı veya termosunuzu taşıyın.Bu sayede gereksiz kağıt ısrafınıda önlersiniz.

 

Plastik Çatal Bıçaklar,Tabaklar

Kullanıp attığınız  çatal bıçaklarlar, tabaklar bulaşık sorununu çözdüğü için konforlu görünebilir ama bu konforun bedeli çok büyük.

Temizlik Malzemeleri

Çamaşırsuları dezenfektanlar hergün bir sürü kimyasalla iç içeyiz, peki buna gerçekten gerek var mı?Çevremizi temiz tutmak, hastalanmamak için kullandığımız bu kimyasallar aslında bizi hasta yapıyor olmasın? Sirke, karbonat,limon tozu, beyaz sabun ile bir çok alanda temizlik ve hijyen sağlayabilirsiniz. Böylece toprağı ve içme sularını zehirli kimyasallarla kirletmezsiniz.

Alışveriş Poşetleri

En bilinen atık problemi tek kullanımlık poşetler. Alışverişe bez çantayla giderek bu eyleminizide çevreye zarar vermeden yapabilirsiniz.

 

Faturalar,Kredi Kartı Ekstreleri, Makbuzlar

Fatura,makbuz gibi kağıt ısrafına sebep olan atıkları önlemek için e faturaya geçebilirsiniz.Bir çok bankanın e-fatura, e-mail adresine makbuz gönderme hizmeti mevcut.

 

sıfır atık 10

 

http://sanabanamoda.com/plastiksiz-bir-yasam-mumkun-mu/

1 thought on “Sıfır Atık Nedir? Nasıl Uygulayabiliriz

  1. Merhaba 😇 Faydalı yazınız için teşekkür ediyorum. 💚 Sıfır atık yaşam ile ilgili araştırma yaparken yazınıza rastladım ve oldukça bilgilendirici oldu benim için. 💚 İzninizle, ben de #SıfırAtık hakkında yazdığım bir yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum: https://www.tarz2.com/nasil-sifir-atik-yasariz 💙 Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle. 💙 Sevgiler 😇

    instagram.com/tarz2com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir