Minimalizm Nedir? Nerden Başlamalıyız?

Minimalizm Nedir? Nerden Başlamalıyız?

Bu yazımızda son günlerin revaçta olan “akımı” minimalizmi masaya yatıralım istedik.

Minimalizm bir sanat akımı olarak 1960ların sonlarında  ABD’nin New York şehrinde doğup bir yaşam biçimi olarak hayatlarımızda yerini almıştır.

Minimalizm nesnelerin,insanların,düşüncelerin kalabalıklığının zihninizde yarattığı yorgunluktan kurtulmanıza yarayacak bir yaşam biçimidir.

Bu yaşam tarzına geçiş için öncelikle çevrenizdeki fazla eşyaları azaltmanız gerekir, işte bu süreçte size yardımcı olacak bir kaç madde,

Giysiler:

-Yıllardır dolabınızda sabırla sizi bekleyen giymediğiniz kıyafetler, elbet bir gün kilo verir/alır giyerim dediğiniz  kuytu köşelere itilmiş pantolonlar,hiç beğenmediğiniz halde sırf arkadaşınızdan hediye geldiği için sakladığınız bluzlar hepsini yatağınızın üstüne dökün.Öncelikle üşenmeden tüm kıyafetlerinizi deneyin, içinde rahat edemediğiniz,başkalarında beğendiğiniz ama siz giydiğinizde kendinize yakıştıramadığınız tarzı size uymayan, son bir yıl içinde giymediğiniz,tamir edilemeyecek halde olan tüm kıyafetleri verilmek/atılmak üzere kutulara ayırın.

-Tamir gereken kıyafetlerinizi terziye götürüp kullanabileceğiniz hale getirin.

-Bir insana en fazla kaç çanta gerekebilir? günlük, yazlık,özel geceler? hadi kullanmadıklarınızı eleyin ve ihtiyacı olanlara verin.

-Geride bıraktığınız kıyafetlerin uyumlu ve biri biriyle kolay kombine olacak tarz ve renkte olmasına dikkat edin.

 

Mutfak:

-Tarihi geçmiş ürünlerden kurtulun bu sırada neleri tüketip neleri attığınıza dikkat edin,kullanmayıp attığınız ürünleri bir daha almayın.Yakın zamanda kullanmayacağınız dondurabileceğiniz ürünleri daha sonra kullanmak üzere buzluğa atın.

-Paketli ürünleri mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın evde yapabileceğiniz şeyleri evde hazırlayıp tüketin.Beslenmede de minimalist olun.

-Saklama kaplarında elemeye gidin kullanmadıklarınızı ihtiyacı olanlara verin.Hiç kullanmadığınız mutfak gereçlerini kullanabilecek kişilere verin.

-Evde kaç kişi yaşıyorsunuz? ne sıklıkla misafiriniz geliyor?Peki sizin kaç adet yemek takımınız var ?Kendinize bir günlük birde misafirlik için yemek takımı bırakın.

Mutfak için şu konuyada bakabilirsiniz:

Mutfakta Tasarruf Yolları

 

Genel Yaşam Alanları

-Size mutluluk vermeyen süs ve dekorasyon eşyalarından kurtulun.Bunlar sadece kalabalık bir görüntü oluşturup temizliği daha da zorlaştıracaktır.

-Evinize renk katmak için canlı çiçeklerden faydalanın.

-Eski mektuplar,ders kitapları,CDler,okunmamış okunmayacak kitaplar,birikmiş hobi malzemeleri hepsini gözden geçirin gerçekten gerekliler mi yoksa sadece vedaları sevmediğiniz için mi evde duruyorlar.Kullanmadığınız eşraları ihtiyacıolanlara vererek kendinizide onlarıda özgürleştirin.

-Herkesin evinde vardır yersiz tüm eşyaların içine atıldığı çekmece! onu mutlaka gözden geçirin içinde çakmaktan tırnak makasına, masa oyunlarından kalemlere çok çeşitli eşyalar çıkacaktır.Eşyaları olmaları gereken ilgili yerlere koyun.Mesela tarak, tırnak makası gibi kişisel bakım eşyaları sadece banyoda olsun.

-Bahar temizliklerini iyi değerlendirin.Bu büyük temizliklerde hertürlü eşyayı gözden geçirin kullanılmayanları ayırın sata bildiklerinizi satın ,bozuk olan eşyaları tamir edin , tamir edilmeyecek durumda olan eşyaları geri dönüşüme atın.

-Eşyaların kullanım ömürleri dolmadan yenilerini almayın ve onlara iyi bakın.

 

Hayatınız:

-Size değer katmayan,beraber olmaktan mutlu olmadığınız enerjinizi aşağı çeken insanları, kendinize eziyet etmeyi bırakıp hayatınızdan çıkarın.

-Kendinize boş zamanlar yaratın, sadece 10 dakika bile yeterli hiç birşeyle uğraşmadan öylece kendinizi dinleyin.

-Hayır demekten çekinmeyin.İstemediğiniz davetlere, yapmak istemediğiniz bir işe sadece başkalarını kırmamak için evet demeyin.

-Herkes sizi sevemez, herkes sizi sevmek zorunda değil, siz ne kadar uğraşsanızda herkesi aynı anda memnun edemezsiniz.

-Sosyal medya hesaplarınızı gözden geçirin, sizden habersiz yemek yemeyen, biricik kocası/sevgilisiyle olan aşkını sizin gözünüzün içine sokmadan uyku uyuyamayan, pek zeki yavrusunun ceninden insana doğru tüm gelişim sürecini takip etmek zorunda kaldığınız size zevk vermeyen insanları takipten çıkarın.

-Kullanmadığınız programları telefonunuzdan silin.

 

Minimalizmde diğer popüler kültür kavramları gibi çoğu zaman içi boşaltılıp bir “moda akımı” gibi insanlara sunuluyor.Bu aldatmadan kaçınmak için tüm bu elemelerin sonunda önemli olan yer açtığınız alanı tekrar doldurmamak, gerçekten ihtiyıcınız olan kullandığınız eşyalara sahip olmak.Bir yandan evi boşaltıp bir yandan alışveriş yapmanın size ve cüzdanınıza hiç bir faydası olmayacaktır.

1 thought on “Minimalizm Nedir? Nerden Başlamalıyız?

  1. Merhaba 💙 Faydalı yazınız için teşekkür ediyorum. 💚 Minimalizm ile ilgili araştırma yaparken yazınıza rastladım ve oldukça bilgilendirici oldu benim için. 💚 İzninizle, ben de #Minimalizm hakkında yazdığım bir yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum: https://www.tarz2.com/az-coktur-sadelik-mutluluktur 💙 Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle. 💙 Sevgiler 💙

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir