kiyafet-satin-alinirken-nelere-dikkat-edilmeli

Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kıyafet alırken nelere dikkate etmeliyiz? Öncelikle hazır giyim endüstrisinin uygun fiyata seri kıyafet üretmesinden dolayı fiyatlar genel olarak uygun olduğundan ihtiyacımız olmasa da giysi aldığımız gerçeğinin altını çizerek başlayalım. Satın aldığımız kıyafetlerin bir bölümünü ya hiç giymiyor ya da en fazla bir iki kere giyiyoruz. Bunun sebebi kendimize yakışacak ve uzun süre giyebileceğimiz stillerin yerine trend modanın peşine düşmemiz.  Trend moda kıyafetler genellikle bir yıl sonra demode olurlar. Fakat genel klasik veya gündelik moda stiline sahip kıyafetler her yıl giyilebilirler.

UCUZ KIYAFET KALİTESİZDİR ÖNYARGISINI YIKIN

Giyim alışverişi yapmadan önce yıkmamız gereken ilk önyargı “ucuz kıyafetin kalitesiz olduğu” düşüncesidir. Günümüzde üretim maliyetleri 50 yıl öncesine göre daha düşük olduğu için kaliteli kıyafetler de uygun fiyatlı olabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken alacağınız kıyafetin kumaşının aşırı sentetik olmaması, dikişlerinin düzgün – sıkı olması ve kesiminde asimetri bulunmamasıdır. Bu üç genel kritere uygun olan her kıyafet “kullanılabilirlik” seviyesindedir. Diğer önemli kriterler ise üzerinize uyması ve size yakışmasıdır.

kiyafet-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz
kiyafet-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz

 

MARKA KIYAFETLER PARA TUZAĞIDIR DİYE DÜŞÜNMEYİN

Diğer bir genel önyargı da marka kıyafetlerin ucuz kıyafetlerle aynı kalitede olduğu sadece marka değerinden dolayı pahalıya satıldığıdır. Bu düşünce yanlıştır. Moda markaları ürünlerini Türkiye’de, Çin’de ya da Afrika’da fason olarak ürettirse bile üreticiden belli başlı kalite kriterlerini yerine getirmesini ister. Bu kriterleri ise sıkıca denetleyerek ürünün istenen kalitede olmasını sağlar.  Özetle yüksek kaliteli marka kıyafetler para tuzağı değil aksine paranın karşılığını verecek düzeydedirler. Ucuz kıyafetlere göre daha yüksek segmentte konfor sunarlar.

 

Bu iki önyargıyı aştıktan sonra kıyafet alışverişine başlayabilirsiniz. Önemli olan bütçenize göre vücudunuza oturan ve sizi şık gösteren ürünler satın almak.

 

  1. Üşenmeyin ve mağazada beğendiğiniz kıyafeti mutlaka deneyin. Çünkü cansız mankenin üzerinde ya da askıda güzel duran kıyafet üzerinizde aynı etkiyi göstermeyebilir.
  2. İnternetten kıyafet alacaksanız alışveriş yapacağınız sitede beden ölçü tablosu olmasına dikkat edin.
  3. Ayakkabı alışverişine öğleden sonra çıkın. Genellikle sabahtan öğlen saatlerine kadar ayaklar şişme olur.
  4. Kıyafetin düğme, kumaş, fermuar, dikiş, kesim, astar vb. kısımlarını kontrol edin. Ayrıca üzerinde defo ve renk farkı olmadığından emin olun.
  5. Mağaza görevlisinin size ısrarla satmak istediği ürünlerden uzak durun. Muhtemelen elde kalan ürünlerdir.
  6. Etiketi kontrol edin ve kumaş içeriğini okuyun. Kıyafetin pamuk iplik oranının en az yüzde 60 olmasına dikkat edin.
  7. Alışverişi mutlaka fiş alarak tamamlayın ki iade kanıtınız olsun.
  8. Yer kirası, personel, enerji vb. masraflar olmadığı için pnline ticaret sitelerindeki kıyafetlerin fiziksel mağazalardaki kıyafetlerden daha uygun fiyatlı olduğunu unutmayın. Örneğin fiziksel mağazada beğendiğiniz ve üzerinize tam oturan bir kıyafeti, cep telefonunuzdan internete bağlanarak daha uygun fiyata bulabilir ve satın alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir