kitap okuma alışkanlığı

kitap okuma alışkanlığı

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Rengarenk, cilt cilt kitaplar ne kadar da hoş görünüyor ama bir türlü okumaya başlayamıyor musunuz?

Normalde okumayı çok seviyorsunuz ancak şu ara motivasyonunuz mu düşük?

En son okuduğunuz kitap “Alican Tatilde” mi?

Sizler için okuma motivasyonunuzu arttıracak harika öneriler hazırladık,

-İlk etapta ağır terimleri olan veya ağdalı bir dile sahip kitapları tercih etmeyin. Sizi zorlayıp sıkmayacak, yalın anlatımlı kitapları tercih edin.

-Kesinlikle ilginizi çeken bir kitaptan başlayın.Asla çok satıldı, herkes beğendi diye size hitap etmeyen kitaplardan başlamayın. Polisiye mi seviyorsunuz? Polisiye kitaplar okuyun.

-Okumaya başladığınız fakat kitap sizi sarmadı, onu bitirmek konusunda ısrarcı olayın. Kendinizi zorlamak sizi okumaktan iyice soğutacaktır. Bunun yerine yeni bir kitaba şans verin.

-Yanınızda daima kitap olsun, artık e-kitap okuyucuları ve telefonda e-kitap okuma uygulamalarıyla bu hiçte zor değil. Binlerce kitabı hiç zorlanmadan yanınızda taşıyıp, yolculuklarda veya bekleme anlarında bir kaç sayfa kitap okuyabilirsiniz.

-Okuduğunuz kitapları kaydettiğiniz, yıllık okuma hedefleri belirlediğiniz internet siteleri var, bunlara üye olarak okuma motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

-Instagram, Facebook gibi uygulamalarda kitap kluplerine katılıp yeni kitaplar hakkında bilgi paylaşımlarını takip ederek bu işi eğlenceği hale getirebilirsiniz!

-Kendinize kitap okuyacağınız bir zaman dilimi belirleyin. Otobüste,serviste,uyumadan önce bu sizin rutininiz olsun. Servise bindiğinizde hemen internette amaçsızca gezmeye başlamayın, açın kitabınızı okuyun.

– Kendinize okuma arkadaşı bulun! Kitap okumayı seven bir arkadaş edinin. Kitap tavsiyeleri paylaşmak, kitaplar hakkında konuşmak, tartışmak, onun gördüğü sizin görmediğiniz şeyleri konuşmak kitap okumayı daha da güzelleştiriyor.

Hadi, kendinize sıcacık bir kahve yapın, en rahat koltuğunuza kurulup okumaya başlayın 🙂

1 thought on “Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir