gercek-deri-nasil-anlasilir

gercek-deri-nasil-anlasilir

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır? sorusuna cevap vermeden önce Suni Deri’nin ne olduğuna bir bakalım. Online ve fiziksel mağazalarda satışa sunulan ürünlerin çoğu suni deridir. Suni deri, bildiğimiz plastiktir. Suni deri, pet şişe, bardak, poşet vb. gibi plastik malzemelerin eritilip ince iplikler şeklinde katman haline getirilmesiyle elde edilir. Soğuduktan sonra üzerine deri yüzeyi desenli baskı ve boya uygulanır. Suni deri sağlıksızdır. Plastikten yapıldığı için hava geçirmez. Zararlı bakteri oluşumu için vücudunuzda mükemmel bir zemin hazırlar. Ek olarak çabuk yıpranır, çatlar, soyulur ve yırtılır. Özetle suni deri hem vücudunuzun hem de cüzdanınızın sağlığını olumsuz etkiler. Tüm nedenlerden dolayı derinin sahtesini değil gerçeğini kullanmalıyız.

 

Peki gerçek deriyi nasıl tanıyacağız?

GERÇEK DERİ NASIL ANLAŞILIR?

Eğer bir web siteden deri kıyafet ya da aksesuar alacaksanız mutlaka bilindik ve köklü markalardan olmasına dikkat edin. İlla ki tanınmamış bir markadan alacağım diyorsanız da markanın sosyal medya hesaplarındaki ve diğer sitelerdeki yorumları Google’da aratıp bulun ve okuyun. Eğer bir memnuniyesizlik varsa mutlaka birileri bir yerlerde bahsetmiştir.

Deri ürününüzü fiziksel bir mağazadan alacasaknız da gerçek olup olmadığını anlayabilmek için kullanabileceğiniz yöntemler şöyle;

1. Koku Testi:
Deriyi koklayın. Gerçek deri, nevi şahsına münhasır bir kokuya sahiptir. Kokusu tıpkı bir kitap, bir tahta parçası gibi karaketirstiktir. Bir kere gerçek deri kokladığınızda bu kokuyu her yerde tanıyabilirsiniz. Suni deri ise plastik gibi kokar.

2. Ateş Testi:
Bir ısı kaynağını (çakmak, kibrit vb.) suni deriye yakın tuttuğunuzda yüzeyi hemen hareket etmeye, çekilmeye başlar. Daha da yaklaştırırsanız hemen yanıverir. Gerçek derinin ısı mukavemeti ise çok daha yüksektir. Isı kaynağı, yüzeyine yaklaştırıldığında hemen deforme olmaz.

3. Kazıma Testi:
Gerçek deri dokusu doğal olduğu için sert müdahalelerde aşınır. Tırnağınızla yüzeyini hafifçe kazıdığınızda iz kalıyorsa o deri gerçek iz kalmıyorsa suni deridir.

4. Dokunma Testi:
Deriye dokunun. Derinin dokulu ve hacimli bir yapısı vardır. Daha önce bir deriye dokunduysanız belleğiniz bunu kaydeder ve tekrar dokunduğunuzda hatırlarsınız.

5. Fiyat:
Suni deri genellikle geri dönüştürülen plastik malzemelerden üretildiği için oldukça ucuzdur. Gerçek derinin dörtte bir fiyatına satılırlar. Gerçek ve kaliteli deri üretimi ise maliyetli olduğundan fiyatı yüksektir.

GERÇEK DERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

* Dokusu, yüzeyi yumuşak ve hacimlidir.
* Her bölümü özgün desenlidir. Mesela çizgileri, girinti çıkıntıları, damar izleri farklıdır. Suni deri de ise üzerine baskı uygulandığı için dokular tekrar eder.
* En üst kısmında zara benzeyen bir katman yer alır. Bu katman, deri katlandığında görülebilir.
* Kendine münhasır bir kokusu vardır.
* Kaliteli ve doğal bir görünümü vardır.
* Ateşe yaklaştırıldığında eğilip bükülmez.
* Hakiki deri dayanıklıdır kolay kolay yırtılmaz ve parçalanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir